Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Badania bakteriologiczne

Badania łuszczycy

Badanie w kierunku łuszczycy na obecność antygenu HLA-Cw6 – jego identyfikacja jest pomocna w różnicowaniu postaci łuszczycy, w odróżnieniu łuszczycowego zapalenia stawów od innych chorób autoimmunologicznych czy w prognozowaniu odpowiedzi na leczenie.

HLA-Cw6 a łuszczyca

  • Łuszczyca to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, zaliczana do schorzeń autoimmunologicznych. Ma ona charakter dziedziczny. Jest popularną chorobą skóry. Dotyczy 5–10% ludzkiej populacji. Może przyjmować dwie postacie: skórną i stawową. Postać stawowa bywa trudna do rozpoznania, gdyż towarzyszą jej mało charakterystyczne objawy. 
  • Badania wskazują, że gdy jedno z rodziców choruje na łuszczycę, istnieje 25% ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka. Jeśli oboje rodziców choruje na łuszczycę, ryzyko jej rozwoju u dziecka wynosi już 70%. Natomiast jeśli u dziecka potwierdzono łuszczycę, prawdopodobieństwo zachorowania w przypadku rodzeństwa tego dziecka szacowane jest na 20%.
  • Podstawowy czynnik genetyczny wiązany z łuszczycą to HLA-Cw6. Jego obecność uznawana jest za kryterium dla podziału łuszczycy na dwa typy: łuszczycę zwykłą typu I (gen obecny u ponad 80% chorych) lub łuszczycę typu II (gen raczej nieobecny – występuje u 15% chorych). U osób z HLA-Cw6 choroba rozwija się w młodszym wieku (przed 30. rokiem życia) i ma bardziej agresywny przebieg.
  • Poza różnicowaniem postaci łuszczycy, identyfikacja HLA-Cw6 jest pomocna w różnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Obecność HLA-Cw6 jest również markerem silniejszej odpowiedzi na leczenie biologiczne.
Badanie HLA-Cw6 polega na oznaczaniu alleli HLA-C*06 w ludzkim genomowym DNA. Obecność alleli HLA-C*06 jest powiązana z różnymi formami łuszczycy: łuszczycą z manifestacją skórną (w szczególności łuszczyca zwykła typu 1, łuszczyca kropelkowata, łuszczyca zwykła typu 2) oraz stawową (łuszczycowe zapalenie stawów).

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń