Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Badania mykologiczne

Badania mykologiczne

Badanie mykologiczne wykonujemy w przypadku podejrzenia zmiany chorobowej o etiologii grzybiczej. W celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji grzybiczej w obrębie stóp. Dzięki niemu możemy określić gatunek grzyba chorobotwórczego. Właściwa identyfikacja jest niezbędna pod względem klinicznym i profilaktycznym. Pozwala ona na rozróżnienie zakażeń dermatofitowych od innych niegrzybiczych chorób jak np. łuszczyca, liszaj płaski paznokcia lub bielactwo paznokci.

Jak wygląda badanie mykologiczne?

Zmienione chorobowo paznokcie nie mogą być posmarowane żadną maścią, kremem nawilżającym, jak również nie mogą być pomalowane lakierem ani odżywką, ponieważ takie specyfiki mogą zaburzać wynik badania mykologicznego. Sztuczne paznokcie (akrylowe lub żelowe) przyklejone na płytki powinny być usunięte przed wykonaniem badania.

Przed wykonaniem badania mykologicznego zmienione miejsce nie może być traktowane żadnymi lekami przeciwgrzybiczymi, ani specyfikami kosmetycznymi.

 

Przygotowanie do badań, jest istotne dla wyniku, powinno się odstawić leki przeciwgrzybicze. Należy pamiętać aby przed wykonaniem badania mykologicznego nie stosować żadnych specyfików dezynfekujacych i odkażających ranę.

  • Leki doustne – na 3-4 tygodnie przed badaniem,
  • Preparaty miejscowe (lakiery, środki odkażające) – na co najmniej tydzień przed badaniem.

W przypadku podejrzenia grzybicy paznokci nie należy stosować lakierów i zmywaczy do paznokci – 7-8 dni. Przed pobraniem materiału na tydzień przed badaniem nie powinno się obcinać paznokci. 

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń