Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Podologia

Brodawki stóp (verrucae plantares)

Brodawki wirusowe, inaczej znane jako kurzajki są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, najczęściej spotykane u młodzieży i dzieci. Daje o sobie znać przy obniżonej odporności. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą zostać także przeniesione na inne części ciała. Mogą sprawiać ból przy chodzeniu, nieusunięte zagnieżdżają się w skórze coraz głębiej. Wirusem HPV można się zarazić na basenie, w siłowni, podczas przymierzania obuwia, poprzez kontakt z zainfekowaną osobą.

Leczenie brodawek jest długotrwałe ze względu na możliwość ich nawrotu. Czas terapii jest zróżnicowany i indywidualny dla każdego pacjenta. Należy pamiętać, że szybsza wizyta u specjalisty skutkuje szybszym pozbyciem się brodawki. Całkowite wyleczenie zmian wymaga ścisłej współpracy pacjenta z podologiem, który dobiera indywidualna i odpowiednią drogę leczenia.

Brodawki stóp dzielimy na płaskie tzw. mozaikowe, zlewające się, rzadko dające odczucia bólowe oraz na brodawki głębokie tw. myrmecia – pojedyncze, bolesne.

Elektrokoagulacja jest jedną z metod, dzięki której możemy usunąć w gabinecie kurzajki jest np. elektrokoagulacja. Jest to zabieg z dziedziny elektrochirurgii, inaczej zwany alternatywą skalpela, diatermią chirurgiczną lub termolizą. Wykorzystuje działanie prądu zmiennego o dużej częstotliwości i polega na ścięciu białka zlokalizowanego w tkance. W efekcie elektrokoagulacja prowadzi do wypalenia tkanki tworzącej zmianę. Samo działanie koagulacji nie jest zbyt skomplikowane i opiera się po prostu na ścięciu się białek komórek.

Dzięki niej możemy usunąć brodawki, kurzajki, włókniaki. Powoduje skuteczne zamykanie naczynek krwionośnych ( a tym samym natychmiastowe zablokowanie krwawienia), znalazła zastosowanie w terapii przewlekłych stanów zapalnych (również tych spowodowanych wrastaniem płytki paznokciowej), ropni, owrzodzeń.

Elektrokoagulacja nie jest wskazana u osób, których dotyczy cukrzyca, epilepsja, nowotwór, zaburzenia krążenia, zaburzenia krzepnięcia, ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, pompy insulinowe. Sam zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości zmian skórnych. Następnego dnia po zabiegu spodziewane jest pojawienie się strupków w miejscu zabiegu.

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń