
Podologia
Deformacje stóp

W zależności od rodzaju deformacji podolog proponuje właściwe leczenie. Może to być: zalecenie gimnastyki stóp, taping podologiczny, zastosowanie indywidualnych odciążeń, propozycja przygotowania dobranych indywidualnie wkładek do obuwia.

Zalecamy odpowiednie leczenie:
- rekomendacja i wykonanie u nas w gabinecie wkładek ortopedycznych do obuwia,
- zastosowanie indywidualnych odciążeń,
- taping podologiczny
- odpowiednie ćwiczenia i gimnastyka stóp,
Deformacje stóp mogą być spowodowane przez:
WADY WRODZONE:
- stopa płaska
- stopa wydrążona,
- stopa piętowa,
- stopa końsko – szpotawa,
- przywiedzione przodostopie,
WADY NABYTE
- haluksy,
- palce młotkowate,
- palce szponiaste,
- ostroga piętowa,
- płaskostopie.
Do najczęściej spotykanych deformacji należą to płaskostopie, haluksy, palce młotkowate oraz stopa płasko-koślawa.

Haluksy, paluchy koślawe, to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu stopy. Dotyczy przede wszystkim kobiet i często wynika z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Noszenie butów na wysokich obcasach sprawia, że przednia część stopy jest bardziej obciążona przez co poszerza się, natomiast szpiczasty kształt butów powoduje ucisk i ból. Stopa deformuje się – paluch odchyla się do zewnętrznej części stopy, natomiast kości śródstopia do wewnętrznej.
Płaskostopie jest deformacją stopy objawiającą się przez obniżenie bądź całkowity zanik jej fizjologicznego wysklepienia. Skutkiem tego jest płaska stopa, zanika jeden lub dwa łuki stopy. Płaskostopie może być poprzeczne lub podłużne. Prawidłowo zbudowana stopa ma dwa łuki, których zdaniem jest amortyzowanie obciążenia.

Palce młotkowate jest to zniekształcenie drugiego, trzeciego lub/i czwartego palca u stopy. Cechą charakterystyczną jest zgięcie palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Schorzenie polega na tym, że palec jest zgięty w środkowym stawie w taki sposób, że przypomina młotek. Początkowo palce młotkowate mają zachowaną ruchomość i wada może być skorygowana prostymi metodami. Osoby z palcami młotkowatymi mogą mieć modzele lub nagniotki nad środkowym stawem lub na czubku palca. Mogą także odczuwać ból palców lub stóp i mieć trudności z dobraniem wygodnego obuwia.

Stopa płasko-koślawa jest schorzeniem polegającym na obniżeniu podłużnych łuków stopy z jednoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Choroba ta objawia się najczęściej u dzieci, które skarżą się na dolegliwości bólowe łydek i stóp. Za najczęstszą przyczynę jej powstawania uważa się niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego. Chód ich jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykrzywione (wykoślawione), obcasy zdarte od strony wewnętrznej.
Zadzwoń do nas
780 084 080
Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.