Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Podologia

Modzele (callus)

Modzelem nazywamy ognisko hiperkeratozy skóry, inaczej mówiąc jest to zaburzenie rogowacenia. Zwykle tworzą się na wyniosłościach kostnych, na podeszwie stopy, na głowach kości śródstopia oraz pięcie. Charakterystyczną cechą modzeli są duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry. Są one miękkie, żółtawe, często o niewyraźnych granicach. Sprawiają ból przy chodzeniu.

Modzel jest ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka spowodowanym długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem lub tarciem. W obrazie histologicznym obserwujemy znaczny przerost warstwy rogowej, który upodabnia modzel do dysku, uwypuklającego się od góry ponad powierzchnię skóry i uciskającego do dołu żywy naskórek, doprowadzając do jego ścieńczenia. Przyczyn powstawania modzeli jest wiele, począwszy od nieprawidłowego dobrania butów, zbyt często noszenie butów na wysokim obcasie, kończąc na wadliwym ustawieniu kości śródstopia, płaskostopia, zbyt wysokiego podbicia. Występowanie palucha koślawego, wyrośli kostnych, skłonności do nadmiernego rogowacenia, nadmiernej potliwości dłoni i podeszew, zaburzenia nerwowo-troficznego, w których modzele mogą poprzedzać rozwój owrzodzeń troficznych lub odleżyn. Modzele najczęściej powstają na skutek ucisku niedopasowanego obuwia. Do powstania modzeli przyczynia się wrodzona skłonność do nadmiernego rogowacenia oraz zaburzenia nerwowo – troficznego w przebiegu choroby neurologicznej.

Rozpoznanie modzeli jest stosunkowo łatwe, na podstawie dyskowatych, żółtawych ognisk rogowacenia, które są umiejscowione najczęściej na podeszwach, w wyniku ucisku, tarcia lub powtarzających się mikrourazów. Modzel to obszar nadmiernego rogowacenia skóry na stopie, najczęściej kształtu kolistego, czasem nieregularnego, o barwie żółtej lub żółtobrunatnej. Najważniejszą metodą leczenia modzeli jest odpowiednia edukacja pacjentów, uświadomienie im niekorzystnym wpływie noszenia nieprawidłowego obuwia, doradzenie, aby nosili buty z odpowiednim podbiciem i podeszwą amortyzującą wstrząsy, stosowali indywidualnie dobrane wkładki zapobiegające obcieraniu stóp. Ważna jest również domowa pielęgnacja oparta na stosowaniu złuszczających peelingów, specjalistycznych tarek zmniejszających zrogowaciałą warstwę modzeli oraz przede wszystkim dbanie właściwe nawilżenie skóry stóp.

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń