
Podologia
Odcisk (clavus)

Odciski to twarde punkty powstające w wyniku trwałego nadmiernego ucisku, są często mylone z brodawkami. Są to obszary zrogowaciałego naskórka, powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry. Nieusuwane powodują duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Zlokalizowane na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową oraz na powierzchniach stycznych. Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy.
Usuwając odcisk nie usuniemy przyczyny jego powstawania. Do takich należą nieodpowiednio dopasowane lub za małe obuwie, stałe zmiany w układzie kostnym, które powodują stały ucisk i drażnienie do ponownego powstawania odcisków. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają na skuteczne usuwanie odcisków już podczas pierwszej wizyty. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty.
Nieleczone odciski, podobne jak modzele mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Powstają zazwyczaj nad częściami kostnymi palców lub między palcami. Aby poradzić sobie z nimi konieczna jest wizyta u podologa. Przede wszystkim specjalista musi ocenić czy mamy do czynienia z odciskiem czy też z kurzajką – jest to bardzo często mylone przez pacjentów.
Jakie są przyczyny ich powstawania ?
- noszenie niewygodnego lub zbyt ciasnego obuwia,
- nieprawidłowy sposób chodu (zwłaszcza u dzieci),
- zaburzenia budowy stopy, np. nachodzące na siebie palce stopy lub nieprawidłowo wysklepione śródstopie,
- słabe ukrwienie stóp,
- zapalenie stawów,
- zniekształcone struktury kości.

Wyróżniamy dwa rodzaje odcisków: miękkie i twarde. Twarde najczęściej pojawiają się na palcach u stóp, a ich jądra wywierają nacisk na zakończenia nerwowe, co wywołuje uczucie bólu. Odciski miękkie pojawiają się pomiędzy palcami, pozostając takimi dzięki wilgoci i ciepłu, jaki znajduje się w tym obszarze ciała. Choć są miękkie, również mogą wywoływać bolesne odczucia.
Różnicowanie odcisków ze względu na położenie:
- Clavus subungualis – odcisk podpaznokciowy
- Clavus sulcus – odcisk w wale paznokciowym
- Clavus mollis – odcisk na bocznych/ wewnętrznych powierzchniach palców
- Clavus appex – odcisk na opuszku palca
Rodzaje odcisków:
- Clavus durus (Cd) – zbudowany jest ze zwartej i twardej masy ułożonej warstwowo (nawet do 200 warstw), zawierający jądro.
- Clavus mollis (Cm) – to inaczej odcisk miękki.
- Clavus vascularis (Cv) – to odcisk z zawartością drobnych naczyń krwionośnych.
- Clavus neurovascularis (Cnv) – odcisk nerwowo – naczyniowy.
- Clavus neurofibrosis (Cnf) – odcisk nerwowo – włóknisty.
- Clavus papilaris (Cp) – to odcisk brodawkowy. Często się powtarza.
- Clavi miliares (Cmil) – odciski mnogie.
Ich usunięcie jest bezbolesne, wymaga jednak często kilku spotkań. Przestrzeganie zaleceń podologa minimalizuje ryzyko nawrotów. Zapraszamy wszystkie osoby, które zauważyły jakiekolwiek zmiany na swoich stopach, ponieważ jeśli zostaną one usunięte we wczesnym stadium powstawania, zapobiegnie to późniejszym komplikacjom.

Zadzwoń do nas
780 084 080
Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.