Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Podologia

Pękające pięty/ rozpadliny

Problem pękających pięt to bardzo częsta przypadłość, z którą pacjenci zgłaszają się do naszych gabinetów. Bywa on bardzo bolesnym problemem. Często, oprócz aspektów estetycznych, towarzyszy jej ból i dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Powodów powstawania tego typu zmian na skórze stóp jest wiele, należy pamiętać, że są one następstwem wielu chorób ogólnoustrojowych. Przyczyną powstawania pęknięcia mogą być przesuszenie skóry i jej nadmierne rogowacenie a co za tym idzie nieodpowiednia pielęgnacja i nawilżanie skóry. Skłonność do pękających pięt może być dziedziczna, takich przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych, które przyjmują duże dawki leków oraz osób cierpiących na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek. Zmiany takie występują również w przypadku przyjmowania leków cytostatycznych, leków rozrzedzających krew. Przyczyniają się do tego również deformacje stop, zbyt duże obciążenie, nadwaga, nieprawidłowo dobrane obuwie, choroby (reumatyczne, cukrzyca, łuszczyca).

Szczególne niebezpieczeństwo istnieje w przypadku osób chorujących na cukrzycę, w przypadku neuropatii cukrzycowej. Z uwagi na fakt ograniczonego odbierania bodźców czuciowych diabetycy mogą nie odczuwać bólu pomimo pojawienia się ran na stopach. Przez uszkodzoną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy.

Pęknięcia przypominają szczeliny obejmujące zwykle zrogowaciałą część naskórka. Nieleczone pęknięcia mogą prowadzić do głębokich, bolących ran, powodujących krwawienie. Wówczas należy skorzystać z zabiegu w gabinecie podologicznym. Często już nawet sama konsultacja pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twojego naskórka czy zabiegi pielęgnacyjne pomogą Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej przypadłości. Potrafimy pozbyć się pęknięć na piętach już podczas pierwszej wizyty. Wiemy, jak dobierać preparaty pielęgnacyjne, dostosowane do struktury naskórka. Przywrócenie zdrowego wyglądu wymaga usunięcia zrogowaceń i wyleczenia ran powstałych na skutek pęknięć. Leczenie wymaga regularnych wizyt i stosowania się do zaleceń podologa.
Podstawowe rady naszych podologów dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wody, noszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych i oddychających materiałów, codzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń