Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080

Podologia

Plastyka opuszka (egzostoza)

Plastyka opuszka jest zabiegiem wykonywanym u pacjentów, którzy od lat borykają się z paznokciami, których wzrost jest zahamowany lub powolny a kształt płytki zamieniony. Są to paznokcie dystroficzne z przerostem paliczka dystalnego (subungual exostosis). W celu ustalenia stopnia przerostu głowy dalszej paliczka dystalnego konieczne jest wykonanie RTG bocznego i grzbietowo-podeszwowe palca stopy. Zabieg usunięcia egzostozy uaktywnia wzrost płytki paznokciowej, który po zabiegu kontrolowany jest w gabinecie podologicznym.

Egzostoza podpaznokciowa jest łagodnym, niezłośliwym, nabytym guzem kostnym, który powstaje na powierzchni kości. W praktyce podologicznej najczęściej spotykamy się z egzostozą dystalnego paliczka palucha. Powstaje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego lub jako powikłanie zabiegów chirurgicznych powodujące trwałe lub tymczasowe usunięcie płytki paznokciowej.

Pacjenci z egzostozą to najczęściej dzieci i młodzi dorośli. Zmiana pojawia się w 80% przypadków na grzbietowej stronie paluchów, rzadziej na innych palcach. Najczęściej centralnie pod paznokciem lub po przyśrodkowej stronie.

Guz powoduje deformacje kształtu palca i płytki paznokciowej. Paznokcie zaczynają się rozwarstwiać, powstaje onycholiza. Łożysko ulega skróceniu, a płytka dużo wolniej rośnie. Na opuszku można wyczuć zgrubienie. Paliczek jest zadarty, a skóra napięta.

Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu egzostozy w granicy ze zdrową tkanką kostną, nienaruszając przy tym płytki paznokciowej. W naszym gabinecie  przy współpracy z dr Mateuszem Polaninem. wykonujemy zabiegi z zakresu podochirurgii takie jak plastyka opuszka oraz plastyka wałów okołopaznokciowych. Dalsze leczenie wymaga regularnych wizyt kontrolnych u podologa, który czuwa nad wzrostem płytki.

Zadzwoń do nas

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń