Diagnostyka leczenie chorób stóp i paznokci
780 084 080
  • ZnanyLekarz.pl
  • Instagram
  • Facebook

Podologia

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to utrzymująca się infekcja paznokcia zajmująca łożysko, macierz i płytkę paznokci, statystycznie jest to najpowszechniej występujące schorzenie paznokci u dorosłych, stwierdzane nawet u 50% chorych zgłaszających się ze schorzeniami paznokci. Grzybica paznokci jest wywoływana przez dermatofity, grzyby drożdżopodobne i grzyby pleśniowe. Mikroorganizmy najlepiej rozwijają się w wilgotnym, ciemnym i ciepłym środowisku – dlatego infekcje grzybicze często dotyczą stóp.

Dermatofity wywołują grzybicę powierzchowną. Najczęściej izolowanym w Polsce czynnikiem etiologicznym grzybicy dermatofitowej skóry i paznokci jest Trichophyton rubrum, a najczęstszą postacią zakażenia jest grzybica stóp. Prawie 40 % Polaków zmaga się z grzybicą stóp lub grzybicą paznokci stóp. Trichophyton rubrum odpowiada za około 90% wszystkich przypadków., a 10% to trichophyton mentagrophytes. Ogólna zachorowalność na grzybicę paznokci w całej populacji mieści się w zakresie od 2 do 14%. Ryzyko zakażenia wzrasta z wiekiem, i problem dotyczy od 15 do 20% populacji w wieku od 40 do 70 lat, 32% osób w wieku od 60 do 70 lat i 48% osób w wieku powyżej 70 lat .
Występowanie grzybicy paznokci w populacji charakteryzuje trend wzrastający. Wizualnie kilka innych poważnych schorzeń jak np. liszaj płaski, urazy paznokci, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca, charakteryzuje się takimi samymi objawami, jak grzybica paznokci. Dostępne jest wiele różnych terapii leczących grzybicę paznokci. Zalicza się do nich ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybicze, leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego, mechaniczne lub chemiczne oczyszczenie

Możesz być zakażony grzybicą jeśli dostrzegasz jeden z następujących symptomów:

  • zgrubione paznokcie,
  • kruche i łamliwe,
  • zniekształcone,
  • paznokcie są matowe, bez połysku
  • białe, żółte lub brązowe zabarwienie na paznokciach

Grzybica paznokci dla wielu milionów ludzi stanowi źródło frustracji, jest również problemem wstydliwym. Do tej pory trudne było skuteczne i bezpieczne zwalczenie choroby przy stosowaniu leków doustnych, maści do stosowana zewnętrznego. Leki doustne stosowane w terapii grzybicy paznokci mogą powodować wiele efektów ubocznych i poważnych problemów zdrowotnych wliczając uszkodzenie wątroby czy niewydolność serca. Maści, kemy, lakiery do stosowania zewnętrznego są często nieefektywne, ponieważ nie penetrują efektywnie poprzez paznokieć aby dotrzeć do źródła infekcji.

Rozwój grzybicy mogą ułatwiać: mechaniczne uszkodzenie naskórka i płytek paznokciowych, nadmierna potliwość i zwiększona wilgotność ciała, syntetyczna lub zbyt obcisła bielizna osobista. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy również sportowców oraz osób z obniżonym progiem odporności np. diabetyków, osób starszych, osób po terapii antybiotykami lub sterydami.

Do rozwoju grzybicy może dojść również poprzez użytkowanie przedmiotów należących do osoby zakażonej (obuwie, odzież, meble, ręczniki). Do zakażeń szczególnie łatwo dochodzi w miejscach publicznych takich jak baseny, prysznice, siłownie, czyli tam gdzie często chodzimy bez butów.

Awaryjne przypadki

780 084 080

Twój plan leczenia jest zaprojektowany z myślą o stałym postępie, a każda faza jest szybko wdrażana.

Zadzwoń

Facebook